تعمیرات استابلایزر چگونه انجام می‌شود؟

تعمیرات استابلایزر

همان‌طور که در خلال مقاله چندین بار به تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس اشاره شد، در صورت هرگونه خرابی می‌توان اقدام به تعمیر آن‌ها کرد. برخی افراد شخصاً به تعمیر آن‌ها می‌پردازند. در این مقاله آلفا یو پی اس به تعمیزات استابلایزر اشاره می کنیم.

هرچند در مقایسه با هزینه‌های دیگر، هزینه‌ای که برای تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس صرف می‌شود، واقعاً ناچیز است؛ بنابراین توصیه می‌شود تعمیرات آن‌ها به افراد متخصص واگذار شود. در این صورت اطمینان نسبتاً زیادی از کارکرد دوباره آن وجود خواهد داشت. 

بااین‌وجود در صورت تعمیر آن باید موارد زیر بررسی شوند تا مشکل مربوطه تشخیص داده شود. در صورت اشکال از هر بخش، باید به تعمیر یا تعویض قطعات آن پرداخته شود. 

 • اختلال در مدار کنترل فاز
 • مشکل  Over voltage 
 • مشکل عدم تثبیت ولتاژ
 • بررسی برد اصلی استابلایزر
 • مشکل در مدار هماهنگی فاز
 • بررسی قطعات داخلی شامل: فیوز، خازن، میکروسوئیچ، مقاومت، سیم‌پیچ، دیود، ترانسفورمر و آی‌سی 

تعمیرات استابلایزر

یوپی‌اس (UPS) و کاربردهای آن

یوپی‌اس مخفف کلمه‌ای به معنای منبع تغذیه اضطراری است که به‌عنوان پشتیبان باتری نیز از آن یاد می‌شود. این دستگاه الکترونیکی به این منظور طراحی شده است که در صورت از دسترس خارج‌شدن منبع تغذیه اصلی یا کاهش بسیار زیاد ولتاژ جریان، در نقش جایگزینی برای آن بدون ایجاد هرگونه توقفی عمل کند.

درنتیجه جریان دستگاه خاموش نمی‌شود و همچنان مانند قبل به کار خود ادامه می‌دهد. بدین ترتیب در مواردی که وجود برق بسیار اهمیت دارد، نگرانی درباره قطع شدن آن وجود نخواهد داشت. 

علاوه بر این کارکرد، یوپی‌اس مانند یک فیلتر الکترونیکی از نوسانات، نویزها و ارتعاشات غیرمعمول برق جلوگیری می‌کند و یک جریان متعادل و نرمالی را منتقل می‌کند.

می‌توان گفت یوپی‌اس در این زمینه عملکردی مشابه با استابلایزر دارد. باتوجه‌به کارکردهایی که بیان شد، وجود این دستگاه را نیز نمی‌توان کم‌اهمیت جلوه داد. تقریباً می‌توان گفت برای هر مصرفی اعم از شخصی، منزل و یا کارخانه و صنایع گسترده، وجود یوپی‌اس بسیار مزیت بزرگی به همراه خواهد داشت.  

یوپی‌اس در انواع مختلف و اندازه‌های گوناگونی طراحی و به بازار عرضه می‌شود. به این شیوه هرکدام از آن‌ها، نشان می‌دهند تا چه مقدار قدرت تأمین برق و همچنین توانایی حفاظت از مشکلات ذکر شده در جریان برق را خواهند داشت. میزان ظرفیت باتری‌های که برای این دستگاه در نظر گرفته شده‌اند، تعیین‌کننده مدت زمانی است که می‌تواند به دستگاه موردنظر برق انتقال دهد. 

بر اساس عوامل مختلفیUSPها در انواع متفاوتی قرار می‌گیرند. می‌توان بر اساس جنس باطری‌ها، مکان قرارگیری باطری‌ها در این دستگاه (داخل، خارج، هر دو گونه) و ساختار مختلف دیگری، شامل: آفلاین، آنلاین و لاین اینترکتیو، انواع آن‌ها را در نظر گرفت. در ادامه تفاوت‌های این ۳ نوع انتهایی بررسی شده است.

 • ساختار آفلاین

این نوع از رایج‌ترین و اساسی‌ترین انواع یوپی‌اس است. در حالت عادی برق موردنیاز خود را از طریق جریان مستقیم برق اولیه دریافت می‌کند. هنگامی که نوبت به اعمال وظیفه آن می‌رسد، به باتری آفلاین که به‌اصطلاح شارژ شده است تغییر وضعیت می‌دهد. زمان این انتقال بسیار کوتاه است. الفا یو پی س از معتبرترین مراکز خرید یو پی اس افلاین به شمار می رود. 

 • نوع آنلاین

این نوع یو پی اس آنلاین ، به جریان ورودی ولتاژ اهمیتی نمی‌دهند و در هر صورتی یک ولتاژ مناسبی را عبور می‌دهند. در این ساختار هیچ زمان انتقالی بین منبع اصلی برق و باتری وجود نخواهد داشت و محافظت بیشتری در برابر ضربه‌ها، نویز الکتریکی و قطع کامل برق ایجاد می‌شود. به همین دلیل در تجهیزات بزرگ صنعتی و حیاتی بیش‌تر از این ساختار یوپی‌اس استفاده می‌شود. 

 • مدل لاین اینترکتیو (lineInteractive)

UPS تعاملی طراحی مشابه با حالت آفلاین دارد؛ درعین‌حال دارای ویژگی‌های تبدیل آنلاین نیز است. در طول ولتاژهای کم یا بیش از حد کوچک، باتری استفاده نمی‌شود و تا زمانی که یک ولتاژ بیش از حد بزرگ یا کم وجود داشته باشد، این باتری شارژ می‌شود. در این نوع از یو پی اس‌ها بدون نیاز به تعویض باتری، ولتاژهای نامطلوب تنظیم می‌شوند. در اکثر لوازم الکتریکی مصرفی با مشاهده هرگونه تغییر ولتاژی و یا قطعی برق، ولتاژ موردنیاز را تأمین می‌کنند. 

تعمیرات استابلایزر

ویژگی‌های دستگاه‌های یوپی‌اس

به هدف اصلی یوپی‌اس در بخش قبلی اشاره شد. در ادامه از دیگر مزایای استفاده از این منابع تغذیه اضطراری می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • تأخیری در هنگام تعویض با منبع تغذیه اولیه وجود ندارد. 
 • گزینه‌های زیادی برای انتخاب باتوجه ‌به منبع برق موردنظر برای هر شخصی وجود دارد. 
 • از دیگر مواردی که مانند یک پی اس‌ها عمل می‌کنند، ژنراتورها هستند. یو پی اس در مقایسه با ژنراتورها بهتر از تجهیزات پشتیبانی می‌کند. 
 • همان‌طور که در قبل نیز بیان شد، هزینه تعمیرات استابیلایزر و یوپی‌اس بسیار ارزان‌تر است. همچنین این موضوع در مقایسه با هزینه ژنراتورها نیز صدق می‌کند. 

در کنار همه مزایای موجود، طبیعی است که مشکلاتی در نقش معایب این وسایل خود را نشان دهند. به دلیل آنکه ماهیت اصلی آن باتری است، ممکن است توانایی اجرای هدف موردنظر را در درباره تجهیزات سنگین کارگاهی نداشته باشد. همچنین استفاده از باتری‌های باکیفیت در این دستگاه بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورت استفاده از باتری نامرغوب، مستلزم تعویض زودهنگام و هزینه‌ای اضافی برای آن خواهد شد. به‌عنوان آخرین معایبی که دارد، نصب و راه‌اندازی برخی از یوپی‌اس‌هایی که پیشرفته هستند، نیازمند اعمال موارد حرفه‌ای است و باید توسط کارشناسان متخصص انجام گیرد. 

 

تعمیرات یوپی‌اس به چه شیوه‌ای انجام می‌شود؟

هرچند یوپی‌اس نیازمند نصب حرفه‌ای است؛ اما تعمیر آن با فراگیری دوره‌های آموزشی توسط خود شخص نیز می‌تواند انجام گیرد. درهرصورت می‌توان مانند دستگاه‌های دیگر، تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس را به شخصی متخصص سپرد تا از آماده بودن آن برای مصرف دوباره مطمئن بود. برای شروع به تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس باید در ابتدا به طور کاملی با آن‌ها و قطعات و کارکرد آنان آشنایی لازم را داشته باشید. سپس با یادگیری و مهارت می‌توان درصدد تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس برآیید. 

عوامل زیر ازجمله موارد عمده‌ای است که باید برای تعمیر و در صورت نیاز تعویض، در یوپی‌اس در نظر داشته باشید:

 • تحلیل و بررسی مدار تثبیت جریان برق
 • بررسی مدار فیلترینگ این دستگاه 
 • بررسی آی‌سی‌ها روی برد یوپی‌اس
 • آشنایی با مدار محافظ در یوپی‌اس
 • اطلاع از نحوه برنامه‌ریزی آی‌سی‌های مدار
 • بررسی مدار شارژر و باتری‌ها

 

جمع‌بندی

برق یک نیاز بزرگی برای انجام هر کاری است. دستگاه‌های الکتریکی خانگی و صنعتی تماماً زندگی انسان‌ها را پوشش داده‌اند. بر همین اساس خطرات احتمالی زیادی می‌تواند عمر این دستگاه‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد. استابلایزر و یوپی‌اس ازجمله دستگاه‌های الکترونیکی هستند که در انواع و کارکردهای مختلفی، از مواجه شدن با این مشکلات جلوگیری می‌کنند.

به‌عنوان یک نکته هم باید گفت که این دستگاه‌ها همچنان که به‌عنوان محافظ عمل می‌کنند، می‌توانند بر اساس عواملی دچار آسیب شوند. خدمات ارائه شونده در زمینه تعمیرات استابلایزر و یوپی‌اس در این راستا کمک شایانی به صرفه‌جویی در هزینه و افزایش طول عمر دیگر دستگاه‌ها و همچنین خود این تجهیزات، خواهد بود. 

باسط رستمی
ارسال دیدگاه