استابلایزر رله ای

فیلـتر

نمایش دادن همه 3 نتیجه

عملکرد استابلایزر رله‌ای

استابلایزر رله‌ای یکی از انواع استابلایزر است که بیشتر کاربرد آن در خانه‌ها و ادارات مختلف است. این نوع از استابلایزر به‌عنوان یک وسیله الکتریکی، به نحوی طراحی شده که بدون درنظرگرفتن تغییر در ورودی یا ولتاژ ورودی، انتقال ولتاژ ثابت به یک بار در ترمینال‌های خروجی را انجام دهد.

نحوه عملکرد استتابلایزر رله ای به این شکل است که با استفاده از یک ترانس و چند رله، ولتاژ برق شهری را به‌صورت پله‌ای اصلاح می‌کند. برای انجام این کار، ترانس موجود در استابلایزر رله‌ای به کمک رله‌های آن، سرهای خروجی سیم‌پیچ‌ها را متناسب با ولتاژ برق شهری تنظیم می‌کند.

مقایسه استابلایزر رله‌ای با استابلیزر سروو موتوری

استابلایزر رله‌ای و سروو موتوری از جمله مهم‌ترین نوع استابلایزر هستند که در بیشتر مکان‌ها از آنها استفاده می‌کنند. یکی از سؤالات مهمی که معمولاً افراد با آن مواجه می‌شوند این است که استابلایزر رله‌ای چه تفاوتی با استابلایزر سروو موتوری دارد؟ در جواب این دسته از افراد باید گفت که استابلایزر رله‌ای و سروو موتوری در موارد مختلفی باهم تفاوت دارند که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

  • از استابلایزرهای رله‌ای بیشتر برای مصارف خانگی و اداری استفاده می‌شود؛ اما استابلایزر سروو موتوری برای وسایل حساس مانند دستگاه‌های لیزر، تجهیزات پزشکی، وسایل آزمایشگاه و…
  • استابلایزر رله‌ای به دلیل اصلاح سریع نوسان‌ها، در مکانی استفاده می‌شود که نوسانات ولتاژ سریع و ناگهانی است.
  • دقت استابلایزر سرو موتوری در اصلاح نوسان‌ها به نسبت استابلایزر رله‌ای بیشتر است. به همین دلیل از آن برای دستگاه‌های حساس استفاده می‌کنند.
  • قیمت استابلایزر سروو موتوری بیشتر از استابلایزر رله‌ای است.
  • استابلایزر سروو موتوری سه‌فاز هم وجود دارد؛ اما استابلایزر رله‌ای سه‌فاز وجود ندارد.

انواع استابلایزر رله‌ای

استابلایزر رله‌ای یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع استابلایزر است. این نوع از استابلایزر در توان‌های مختلفی تولید می‌شود تا خریداران بر اساس نیاز خود آنها را خریداری کنند. استابلایزر 3KVA رله‌ای سری AVR، استابلایزر 5KVA رله‌ای سری AVR و استابلایزر 10KVA رله‌ای سری AVR از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع استابلایزر رله‌ای هستند.

کاربرد و مزایای استابلایزر رله ای

استابلایزر رله‌ای به دلیل خصوصیات خاصی مانند سرعت بالا در اصلاح نوسان‌ها و دقت پایین‌تر آن به نسبت استابلایزر سروو موتوری، بیشتر برای وسایل برقی خانگی، وسایل ادارات، سیستم‌های کنترلی و حفاظتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این نوع استابلایزرها مزایای بسیار خوبی برای خریداران به همراه خواهد داشت که در ادامه مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها را معرفی خواهیم کرد.

  • استابلایزر رله‌ای با تثبیت نوسانات برق، از وسایل برقی محافظت کرده و طول عمر آنها را افزایش خواهد داد.
  • از دستگاه‌های برقی در برابر اتصال کوتاه محافظت می‌کند.
  • استابلایزر رله‌ای هزینه مصرف برق را کاهش می‌دهد.
  • استابلایزر رله‌ای از وسایل برقی در برابر عوامل مخربی مانند رعدوبرق، ولتاژ زیاد و اسکیپ‌ها محافظت می‌کند.

 

سؤالات متداول

عملکرد استابلایزر رله ای چگونه است؟

استابلایزر رله‌ای به کمک ترانس خود و چند رله، ولتاژ برق شهری را به‌صورت پله‌ای اصلاح می‌کند.

استابلایزر رله‌ای چه تفاوتی با استابلایزر سروو موتوری دارد؟

 

استابلایزر رله‌ای از لحاظ کاربرد، دقت اصلاح ولتاژ، سرعت اصلاح ولتاژ، قیمت و تعداد فاز با استابلایزر سروو موتوری تفاوت دارد.

استابلایزر رله‌ای چه کاربردی دارد؟

این نوع از استابلایزر به دلیل خصوصیات و ساختار خاصی که دارد؛ بیشتر برای مصارف خانگی و ادارات مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استابلایزر رله‌ای چه مزایایی دارد؟

استابلایزر رله‌ای باعث تثبیت ولتاژ برق شهری شده و از وسایل برقی در برابر عوامل مخربی مانند اتصال کوتاه، رعدوبرق، ولتاژ زیاد و اسکیپ‌ها محافظت می‌کند.

اطلاعات بیشتر ...