اهمیت استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولیدی

اهمیت استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولیدی

استفاده از استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولیدی برای ماشین‌آلات و دستگاه‌های تولیدی و گران قیمت امری مهم و ضروری است تا نوسانات برق شهری به این دستگاه‌ها آسیبی وارد نکنند. استابلایزرها به صورت خودکار و پا هنگام وقوع نوسانات جریان و یا ولتاژ، همیشه ولتاژ خروجی را ثابت نگه می‌دارند و به همین جهت، از آسیب به دستگاه‌های برقی جلوگیری به عمل می‌آورد. اما استابلایزر چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اهمیت استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولیدی بیشتر آشنا شوید.

کاربرد استابلایزر

همان‌طور که می‌دانید نوسانات برق شهری و تغییر ولتاژ به سلامت موتور و پاور دستگاه‌های که از برق تغذیه می‌کنند، آسیب می‌رساند؛ به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور دستگاه‌های برقی در اثر قطع و وصل شدن برق باید از استابلایزر استفاده کنید. استابلایزر یکی از تجهیزات الکتریکی در صنعت برق است که کاربرد اصلی آن تثبیت ولتاژ برق ورودی به دستگاه‌های مصرف کننده محسوب می‌شود. این محصول می‌تواند از آسیب رسیدن به موتور لوازم برقی کوچک و بزرگ جلوگیری کند.

استابلایزر صنعتی

 انواع استابلایزر

استابلایزر دارای انواع مختلفی است که برای محافظت از لوازم برقی و الکتریکی مختلف می‌توانید استفاده کنید. انواع استابلایزر موجود در بازار عبارتند از:

 استابلایزر رله‌ای

دستگاه استابلایزر رله‌ای برای تثبیت و ثابت کردن ولتاژ از رله استفاده می‌کند. عملکرد این دستگاه با مدار الکترونیکی و مجموعه‌ای از رله‌هایی که دارد، ولتاژ ورودی وارد شده را با ولتاژ مورد نیاز دستگاه مصرف کننده مقایسه می‌کند و در صورت نیاز ولتاژ را افزایش یا کاهش می‌دهد. این استابلایزر به دلیل وزن کم و قیمت ارزانی که دارد، بیشتر برای مصارف خانگی و وسایل کم‌اهمیت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 استابلایزر سروو موتور

استابلایزر سروو موتور هیچ‌گونه رله‌ای ندارد، بلکه از بازو و ترانس‌هایی برای تنظیم ولتاژ استفاده می‌کند. سرعت بررسی و تغییر ولتاژ در این نوع استابلایزر نسبت به نوع رله‌ای بیشتر است و نسبت به ورودی و خروجی تثبیت‌کننده دقت و حساسیت بیشتری دارد.

 استابلایزر استاتیکی

این دستگاه مجهز به یک کانورتور الکتریکی و میکروپروسسور است. میکروپروسسور میزان ولتاژ وارد شده به دستگاه مصرف کننده را با دقت بررسی می‌کند و اگر نیاز به افزایش یا کاهش داشته باشد، به کانورتور الکتریکی پیام ارسال می‌کند. هدف از ارسال این پیام این است که تا ولتاژ مورد نیاز دستگاه را تأمین کند و به ترانس دستگاه بفرستد.

بیشتر بخوانید: چرا باید از استابلایزر استفاده کنیم؟

 اهمیت استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولیدی

صنایع و کارخانجات برای تولید و ساخت محصولات از تجهیزات و ماشین‌آلات الکترونیکی قدرتمندی استفاده می‌کنند. اگر ولتاژ استاندارد از برق شهری برای این دستگاه‌ها تأمین نشود، مشکلات زیادی مانند کاهش کارایی و راندمان ماشین‌آلات، آسیب به موتور و قطعات دستگاه‌ها، کاهش عمر مفید ماشین‌آلات و… را به دنبال دارد. به همین دلیل باید از استابلایزر قدرتمندی برای محافظت و تثبیت ولتاژ استفاده کنید. استفاده از استابلایزر در صنایع و کارخانجات تولید مزایای زیادی به همراه دار که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • بهبود راندمان و سرعت تولید
  • محافظت از ماشین‌آلات و دستگاه‌ها در برابر افزایش یا کاهش ولتاژ
  • عملکرد ثابت و بدون قطعی ماشین‌آلات و دستگاه‌ها

بیشتر بخوانید: استابلایزر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

کجا استابلایزر بخریم؟

استفاده از استابلایزر برای کارخانه‌ها و صنایع امری بسیار مهم و ضروری است تا از دستگاه‌ها در برابر نوسانات و پرش‌های ناگهانی برق شهری محافظت کند. خرید استابلایزر برای صنایع مختلف و کارخانجات اهمیت زیادی دارد که باید دستگاهی قدرتمند و باکیفیت را خریداری کنید تا کارایی خوبی به شما ارائه دهد. اگر قصد خرید استابلایزر را دارید، حتماً فروشگاهی معتبر و خوشنامی را انتخاب کنید که دستگاهی مطمئن و استاندارد را با ضمانت‌نامه پس از فروش به شما ارائه دهد تا از کیفیت دستگاه اطمینان خاطر داشته باشید, برای خرید انواع استابلایزر صنعتی با ضمانت و گارانتی معتبر می‌توانید به سایت آلفا یو پی اس مراجعه کنید.

جمع‌بندی

دستگاه استابلایزر جزو یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه‌های موجود در هر صنعت کوچک و بزرگی به‌حساب می‌آید. امروزه شاهد حضور پر رنگ این دستگاه در اکثر کارخانه‌ها و صنایع مختلف هستیم. از آنجایی که این محصول از آسیب رسیدن به وسایل برقی جلوگیری می‌کند؛ بنابراین وجود آن در هر صنعت موردنیاز و ضروری است. دستگاه‌های استابلایزر دارای انواع مختلفی هستند و هر یک ویژگی و مشخصات مختلفی دارند، اما عملکرد همه آن‌ها و کاربرد این دستگاه‌ها مانند یکدیگر هستند. این جزو یکی از ویژگی‌های مشترک میان تمامی آن‌ها به‌حساب می‌آید.

باسط رستمی
ارسال دیدگاه